Kraków, Polska

Dzisiejszy Kraków to nie tylko dawna stolica Polski, ale i miejsce, w którym spotyka się nasza historia, tradycja, narodowa tożsamość. To także najbardziej znane zabytki, które sławią Polskę na całym świecie. Któż bowiem nie zna Sukiennic, kościoła Mariackiego czy Wawelu. Budowle te wraz z samym Krakowem zostały nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Działo się to w 1978 roku, zaś w 2000 roku miasto zostało uhonorowane zaszczytnym tytułem Kulturalnej Stolicy Europy.

Kraków znajduje się w południowej części Polski, jest stolicą województwa małopolskiego. Przez miasto przepływa Wisła. Z jej płaskim obszarem silnie kontrastują takie wzgórza, jak Skałka, Tyniec, Wawel czy Sowiniec. Miasto posiada zatem dość zróżnicowane ukształtowanie terenu. Trzeba przy tym wspomnieć, że rzeka dzieli gród Kraka na dwie części. I tak historyczne centrum oraz Nowa Huta (dzielnica przemysłowa) znajdują się na lewym, przemysłowym brzegu Wisły. Z kolei na prawym istnieje Podgórze. Warto też zauważyć, że z rzeką łączy się w granicach miasta wiele jej dopływów. Do najważniejszych należy zaliczyć Prądnik, Rudawę, Dłubnię i Wilgę.

Jeśli chodzi o codzienne życie w Krakowie, to wiąże się ono głównie z turystyką lub też z przemysłem. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z zakładami zajmującymi się hutnictwem żelaza i stali, przemysłem metalurgicznym, maszynowym, elektronicznym, chemicznym, poligraficznym, odzieżowym i meblarskim. Jeśli zaś mowa o turystyce, to w Krakowie naprawdę jest co robić. Wystarczy wspomnieć, że podróżni mają do zwiedzania m.in. Wawel z katedrą, kościół Paulinów na Skałce, kościół Mariacki, Wieżę Ratuszową, klasztor Benedyktynów w Tyńcu oraz kopiec Kościuszki.

Patronem miasta jest św. Józef, którego na patrona wybrała Rada Miasta już w 1714 roku. Uroczystości ku jego czci odbywają się 19 marca.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.